Work and Travel USA

Co musisz wiedzieć o programie?

Aplkuj teraz

Czym jest program Work and Travel USA?

Work and Travel USA kierowany jest do wszystkich studentów chcących pracować i podróżować po Stanach Zjednoczonych. Program dzieli się na dwa etapy: 2,5-4 miesiące pracy i aż do 30 dni wolnego czasu - na podróżowanie, dobrą zabawę, zawieranie nowych znajomości! Jeśli Twoim marzeniem jest zwiedzić Amerykę niskim kosztem, jesteś w dobrym miejscu!

Oferta kierowana jest do studentów, dlatego wyjazd do USA odbywa się podczas przerwy międzysemestralnej (maksymalne daty programu to: 25 maj - 30 września) - abyś mógł/a pogodzić studia z pracą wakacyjną. Większość studentów rozpoczyna program w czerwcu.


Co jest celem programu?

Celem Work and Travel USA jest pomoc studentom w wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Staje się to możliwe poprzez skorzystanie z oferty legalnej pracy na terenie USA, a po jej odbyciu wykorzystanie wolnego 30-dniowego okresu (tzw. Grace Period) na podróżowanie.

To niepowtarzalna okazja do zawarcia nowych znajomości, poznania amerykańskiej kultury, zdobycia doświadczenia oraz poprawy swoich umiejętności językowych (przez 3-4 miesięcy mówisz, słuchasz i czytasz w języku angielskim).

Dzięki finansom zgromadzonym podczas pierwszego etapu, możesz odwiedzić najpiękniejsze miejsca w Ameryce. To zdecydowanie najlepsza opcja na wakacje w USA!

Kto jest organizatorem wyjazdu?

Organizatorem wyjazdu są organizacje sponsorujące, autoryzowane przez Departament Stanu, posiadające upoważnienie rządu USA do prowadzenia programu, wystawienie dokumentu DS-2019, uzyskanie wizy J-1 - i tym samym podjęcie przez studenta legalnej pracy w USA. Wiza J-1 umożliwia pracę u więcej niż jednego pracodawcy, pod warunkiem wyrażenia zgody Sponsora wizy. Alliance Abroad jest jednym ze Sponsorów wizy J-1 akredytowanych przez rząd amerykański.

Organizacja sponsorująca gwarantuje Uczestnikom opiekę przez cały czas trwania programu 24/7.

Czy Work and Travel USA to program dla mnie?

 • Masz status studenta i 18 lat? Chcesz się sprawdzić w pracy u amerykańskich pracodawców? Cechuje Cię samodzielność i komunikatywność? Jeśli tak, Work and Travel jest programem dla Ciebie!
 • Chcesz zwiedzić USA i poznać nowych, ciekawych ludzi? A może Twoim marzeniem jest przeżycie wielkiej przygody za Oceanem? Work and Travel daje Ci możliwość zebrania funduszy podczas okresu pracy na podróżowanie po tym wspaniałym kraju przez prawie miesiąc! To ogromna ilość czasu, który możesz wykorzystać na odwiedzenie zachwycającego Nowego Jorku, słonecznej Kalifornii czy Teksasu. To coś więcej, niż zwyczajna wycieczka. Podczas programu zyskujesz szansę na zawarcie trwałych znajomości z Amerykanami i uczestnikami programu pochodzącymi z innych krajów i poznania kultury Ameryki w praktyce.
 • Chcesz poprawić swoje zdolności komunikacyjne w języku angielskim? Zmagasz się z barierą językową, którą ciężko Ci przełamać, przez co nadal nie musisz płynnie po angielsku? Czas to zmienić! Kilkumiesięczny pobyt w Stanach oznacza posługiwanie się tym językiem w każdej sytuacji - w pracy, sklepie, w kontaktach ze znajomymi - a praktyka daje najlepsze efekty.
Aplkuj teraz

Dlaczego warto wyjechać z naszym pośrednictwem?


 • Jesteśmy Sponsorem wizy J1 akredytowanym przez Departament Stanu USA
 • Mamy 30-letnie doświadczenie w organizowaniu zagranicznych wyjazdów studenckich. Posiadamy setki ciekawych ofert pracy obejmujących cały teren Stanów Zjednoczonych. Od lat współpracujemy z wieloma sprawdzonymi pracodawcami, którzy są otwarci na zatrudnianie studentów z Europy.
 • Nasi koordynatorzy niejednokrotnie brali udział w Work&Travel, więc znamy wszystkie szczegóły od strony praktycznej. Udzielimy Ci wszelkich niezbędnych wskazówek, aby wyjazd do USA stał się dla Ciebie łatwiejszy.
 • Jeśli chcesz wyjechać do USA bez naszego wsparcia, udostępnimy Ci kontakty do innych uczestników programu jadących do tej samej lokalizacji. Dzięki temu zyskacie możliwość poznania się i wspólnego zaplanowania pobytu w Ameryce (zaplanowania lotu, wspólnego podróżowania).

Warunki uczestnictwa w programie Work&Travel USA

Image

Pomagamy Studentom wyjechać do USA i zorganizować podróż marzeń, natomiast warunkiem uczestnictwa jest pewien poziom samodzielności, odwagi i zaradności. Nie obawiaj się jednak - z pewnością nowi znajomi poznani w ramach Work and Travel będą dla Ciebie wsparciem. W kryzysowych sytuacjach możesz liczyć na naszą pomoc.

Image
Studenci zagraniczni studiujący obecnie w polskich instytucjach akademickich mogą ubiegać się na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Zalecamy jednak, aby swoje wnioski o wizę składali odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem programu, ponieważ ich sprawy mogą wymagać dodatkowej procedury administracyjnej.
Image

Studenci realizujący pełen program nauczania w instytucjach akademickich: studia dzienne, wieczorowe oraz zaoczne. ​Studenci studium policealnego realizujący program nauczania w systemie dziennym, którzy starają się o udział w programie między 2 a 3 semestrem.

Image
Podczas Interview z Konsulatem Amerykańskim musisz posiadać indeks z zaliczonym semestrem zimowym 2022/2023 oraz ważną do października 2023 r. legitymację.
Image

​Studenci, którzy przechodzą z jednej instytucji akademickiej do drugiej (np. studia licencjackie - magisterskie) o ile jest to kontynuacja studiów w pełnym wymiarze godzin. ​Studenci ostatniego roku studiów, którzy w momencie ubiegania się o uczestnictwo w programie posiadają jeszcze status studenta, nawet jeżeli ukończą studia w trakcie uczestnictwa w programie

Image

Udziału w programie nie mogą wziąć studenci przebywający na urlopie dziekańskim lub chorobowym. Nie można również być na takim urlopie podczas wyjazdu do USA.

Image
Ukończony 18 rok życia. Nie ma limitu wieku, jednakże osoby studiujące w późniejszym wieku muszą się liczyć z bardziej wnikliwym rozpatrywaniem podania.
Image

Posiadanie ważnego paszportu (min. do 15 maja 2024 r.).

Image
Wielokrotne uczestnictwo w programie jest dozwolone.
Image

Wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym uczestnictwo w programie. Znajomość języka angielskiego jest oceniana przez konsula w trakcie rozmowy.

Procedura aplikacyjna

1

Pierwszym krokiem jest wypełnienie aplikacji elektronicznej Programu Summer Work and Travel oraz dokonanie opłaty aplikacyjnej w wysokości 250 USD - jest to warunek zarezerwowania miejsca w programie.

2

Drugim etapem procesu aplikacji jest dodanie do aplikacji skanów wymaganych dokumentów. Należy zrobić jak najszybciej.
Musisz również nagrać krótki filmik, tzw. auto-prezentację video.

3

Przeprowadzimy z Tobą rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim, tzw. Interview, które ma na celu sprawdzić Twoją komunikatywność. Wtedy ostatecznie potwierdzasz ofertę pracy którą wybrałeś. Rozmowa ta odbywa się przez Skype. Pracodawca może wyrazić chęć przeprowadzania kolejnego Interview w ciągu procesu rekrutacji przed akceptacją kandydata.

4

Akceptacja przez praktyko dawcę:

 • Przedstawiciele części pracodawców przyjeżdżają do Polski, spotykasz się z nimi na rozmowie kwalifikacyjnej. To tzw Job Fairs. (koniec lutego 2023 w Warszawie).
 • Pozostali pracodawcy akceptują uczestnika na podstawie CV, autoprezentacji video oraz interview na Skype.
 • Po akceptacji przez pracodawcę otrzymasz kontrakt tzw. Job Offer.

5

Wystawiamy dla Ciebie formularz DS-2019 (pozwolenie na pracę), który jest niezbędny przy wnioskowaniu o wizę J-1. Na tym etapie możesz otrzymać od nas zaświadczenie o udziale w programie, które pozwoli Ci przyspieszyć sesję.

6

Po otrzymaniu formularza DS-2019 wypełniasz elektroniczny wniosek wizowy na podstawie wzoru otrzymanego od Nas, a paszport wysyłasz za pośrednictwem firmy kurierskiej do Naszego biura.

7

Następnie konsulat amerykański wyznacza termin spotkania wizowego w Warszawie lub Krakowie, na które musisz się osobiście stawić.

8

Po uzyskaniu wizy odbywa się spotkanie informacyjne online tzw: orientation, obowiązkowe dla wszystkich studentów jadących z nami do USA. Jest to szkolenie dotyczące najważniejszych kwestii związanych z wyjazdem oraz przedstawienie panujących w Stanach zwyczajów. Udzielamy wtedy również wskazówek, jak szukać mieszkania czy drugiej pracy. Orientation odbywa się online.

9

Rezerwacja biletu lotniczego - Bilety lotnicze możesz zakupić po zakończeniu procesu ubiegania się o wizę.

Image

​Czas na wymarzony wylot do USA!

Koszt programu - 1750 USD

Co składa się na cenę?

 • 250 USD - opłata aplikacyjna (płatna po złożeniu aplikacji)
 • 1500 USD - opłata za udział w programie (płatna po akceptacji studenta przez pracodawcę)

Dodatkowe korzyści zawarte w cenie

 • pokrycie kosztów związanych z pośrednictwem i wystawieniem przez Sponsora wizy J-1 formularza DS-2019 - niezbędnego do uzyskania wizy i podjęcia legalnej pracy na terenie USA
 • opłata za ubezpieczenie zdrowotne zgodne z wytycznymi Departamentu Stanu USA (na okres ważności pozwolenia na pracę DS-2019
 • przeprowadzenie interview w języku angielskim
 • dopełnienie czynności organizacyjno-administracyjnych
 • pomoc w wypełnianiu dokumentów
 • pomoc w wyborze oferty pracy
 • orientation (szkolenie przedwyjazdowe w formule online)
 • opieka Sponsora wizy J-1

Dodatkowe opłaty nie zawarte w cenie programu:

 • 35 USD - opłata SEVIS
 • 160 USD + 50 USD - opłaty związane z uzyskaniem wizy J-1
 • bilet lotniczy (bilet należy zakupić w dwie strony, średni koszt to średnio 750 USD za przelot w dwie strony. Cena biletu jest zależna od terminu wylotu, osoby rozpoczynające program w drugiej połowie czerwca lub w lipcu muszą się liczyć z droższymi biletami lotniczymi)
 • kieszonkowe/środki awaryjne (zalecamy zabranie 1500 USD)
 • koszt mieszkania i wyżywienie podczas programu (zakwaterowanie uczestnik samodzielnie opłaca z uzyskanego wynagrodzenia)
 • przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pracy oraz podczas podróżowania po USA
 • depozyt za zakwaterowanie (niektórzy wynajmujący wymagają wpłacenia zwrotnego depozytu za zakwaterowanie w wysokości około 300 USD od osoby, depozyt jest pobierany na wypadek zniszczeń mieszkania/domu. W przypadku braku zniszczeń jest on zwracany)
 • koszt wykonania testu w kierunku COVID-19

FAQ

Co warto wiedzieć o wyjeździe do USA? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami przez innych uczestników.